Razjasnjenje povodom oduzimanja domena kosovo.com
KIM Info-sluzba
17. april 2006.
KIM info-sluzba je primila ovih dana mnogo poruka solidarnosti i razumevanja od brojnih citalaca koji godinama prate nas rad na domenu kosovo.com. Koristimo priliku da se svima najiskrenije zahvalimo na podrsci, jer nam je u ovim teskim vremenima i te kako potrebna i znacajna.
Sa zaljenjem moramo da konstatujemo da g. Zeljko Boskovic, koji je pre nekoliko dana, bez ikakvog obrazlozenja i neposredne najave, promenom DNS parametara onemogucio dalje koriscenje domena kosovo.com pokusava da opravda svoj akt iznosenjem citavog niza neistinitih cinjenica. Nasa namera nije da ulazimo u polemiku u vezi ovog pitanja, ali osecamo potrebu da damo par dodatnih razjasnjenja.
Kada smo od Boskovica 1998. godine dobili domen na koriscenje bili smo iskreno zahvalni i vise puta smo od njega trazili da nam isti proda u vlasnistvo sto on nikada nije pristajao zeleci, kako je sam govorio, da pomogne Crkvi. Nazalost, tada nismo znali da je rec o profesionalnom trgovcu domenima koji registruje domeme primamljivog naziva, pa ih posle preprodaje privremenim korisnicima ili drugima po enormno vecim cenama. Npr. Boskovic prodaje domene: crna-gora.com za 25.000 EUR, cetinje.com za 5.000 EUR, a podgorica.com za 10.000 EUR (Blic 16. april) i to neposredno pred referendum u Crnoj Gori kada raste cena ovih domena. Osim toga na prodaju su i domeni: fudbal.com, vesti.com, nektretnine.com itd. Nazalost, ova vrsta "trgovine" je postala ucestala na internetu u poslednje vreme i po svemu sudeci nije zakonom jasno saknkcionisana, iako je rec o klasicnoj uceni radi finansijske dobiti i pravno receno kradji intelektualne imovine, posebno kada je, kao u nasem slucaju, rec o domenu koji se vec koristi osam godina i koji je zahvaljujuci tome postigao veliki ugled.
Boskoviceve tvrdnje da je ovaj domen stekao ogromni znacaj zahvaljujuci njegovom radu za vreme ratnog sukoba na Kosovu su krajnje zlonamerne i pokazuju da on ne samo onemogucava dalji rad Crkve na svedocenju o stradanju naroda preko starog domena, vec nastoji da za sebe prisvoji i ugled koji je prezentacija postigla svih ovih godina. Svi koji prate rad kosovo.com-a godinama vrlo dobro znaju da iza rada ovog domena stoji SPC, a ne Zeljko Boskovic i njegova firma ASZ Ventures Ab koja je zvanicno prijavljena u Helsinkiju, Finska. I letimican pogled na sadasnji kosovo.com pokazuje da je rec o fasadi iza koje nema nikakvog sadrzaja i da je od samog pocetka rec o ponudi za prodaju.
Osim toga, na pretrazivacu Google jasno se moze videti da Boskovic lazno i dalje koristi ime SPC zloupotrebaljavajuci naziv i intelektualnu imovinu koja mu ne pripada iako je promenjen naziv (koji sada glasi Let's talk about Kosovo) i sadrzaj prezentacije i ona sada nema nikakvu vezu sa SPC. Ovakve zloupotrebe su verovatno kaznjive u demokratskom svetu.
0 Comments:
Post a Comment
<< Home